فرایند چاپ سه بعدی یا پرینت سه بعدی

3D printing یا پرینت سه بعدی با هدف تولید سریع مدل ها و ابزارها از اطلاعات برنامه های CADدر انستیو فناوری ماساچوست امریکا توسعه یافت. این فرآیند بسیار انعطاف پذیر است و به طور بالقوه امکان ساخت قطعات با هر نوع شکل هندسی و از هر نوع ساده‌ای وجود دارد. علاوه بر این، کنترل موضعی روی ترکیب، ریز ساختار و بافت سطح قطعه نیز می تواند صورت گیرد.

در فرایند چاپ سه بعدی همانند سایر روش های نمونه سازی و ابزار سازی سریع، ساخت نمونه ها به صورت لایه لایه و بر اساس اطلاعات CAD انجام میشود.

استفاده از این فناوری، افزایش سرعت طراحی و ساخت را موجب می شود و هزینه های تولید را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. به طور مختصر پیش نیاز لازم برای کار با دستگاه های پرینتر سه بعدی ایجاد فایل های STLمی باشند. پس از طراحی در نرم افزارهایی از جمله کتیا، سالیدورکس، اینونتور و دیگر نرم افزارهای CADبا ذخیره کردن فایل با فرمت STLمی توان قطعه نهایی را پرینت کرد و همچنین با استفاده از نرم افزارهایی از جمله Ultimaker cura ، slicer و … می توان تنظیمات لازم جهت پرینت گرفتن را مشخص کرد. این تنظیمات شامل مشخص نمودن دمای فیلامنت، دمای سطح تخت دستگاه، سرعت چاپ، میزان ساپورت ها، دقت لایه ها، تراکم مواد و موارد دیگر می باشد.

بازار کار در حوزه پرینت سه بعدی

آیا میتوان با پرینتر سه بعدی به درآمد رسید ؟
با استفاده از پرینتر سه بعدی به چه میزان از درآمد میتوان رسید ؟

جواب این سوال با مشخص شدن حوزه های فعالیتمان مشخص می شود و با انجام فعالیت در یکی از حوزه های زیر می توانیم به درآمد ایده آل خودمان برسیم.

۱)خدمات پرینتر سه بعدی از جمله قطعه سازی، ماکت سازی در زمینه های معماری، عمران، شهرداری، هنری، ساخت مجسمه و تندیس، ساخت قطعات صنعتی بزرگ و کوچک، آزمایشگاه ها، ساخت نمونه اولیه، ریخته گری، نمونه طلا و جواهر و …
۲) تولید و فروش پرینتر سه بعدی
۳)فروش فیلامنت
۴)تدریس پرینتر سه بعدی
۵)تعمیر و سرویس دستگاه پرینت سه بعدی
۶)طراحی سه بعدی
۹)تولید محصولات خلاقانه
۱۰) تعویض قطعه معیوب

رایج ترین نوع پرینترها پرینتر FDM و SLA است.

پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی FDM

مزیت :

 • ارزان هستند.

 • توان تولید قطعات بزرگ را دارند.

 • کاربرد آنها در مقیاس های بزرگ می باشد.

محدودیت :

 • نیاز به ایجاد ساپورت

 • محدودیت تولید با مواد پلیمری

 • دقت ابعادی و صافی سطح نامناسب برای قطعات صنعتی کوچک

 • خواص مکانیکی پایین قطعه مخصوصاً در جهت های عمودی

پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی

نحوه کارکردن با پرینتر سه بعدی FDM

عموما از فیلامنت های پلیمر یا موم به قطر یک و هفتاد و پنج میلیمتر استفاده می شود . در این پرینترها اکسترودر روی میز در سه جهت XYZ حرکت می‌کند و باعث ایجاد لایه ها می شود و به تدریج با افزایش لایه های بالایی قطعه تولید می شود. بنابراین تنظیمات لایه های اولیه برای تولید قطعه با کیفیت مهم است.

پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی

متریال یا مواد مورد نیاز در پرینترهای FDM

در این پرینتر ها اکثرا از مواد PLA , ABS , TPU و … استفاده می شود. لازم به ذکر است که هر کدام از این مواد خاصیت و کاربرد متفاوتی دارند. به طور مثال PLA خوش چاپ، با قابلیت سمباده کاری، بدون بو و قابل رنگ آمیزی می باشد در حالی که همین ماده در ضخامت های پایین شکننده است . حال پلاستیک ABS رو بررسی می کنیم که این ماده مقاومت حرارتی و استحکام بالایی دارد ولی کمی چاپ با این ماده باعث ایجاد بو و گازهای سمی می شود.

و در نهایت به بررسی TPU می پردازیم ؛ این ماده کمی نسبت به محیط اطراف خود حساس تر می باشد و باید در تنظیمات و جی کد گیری دقت بیش تری به خرج بدهیم. بر خلاف دو ماده PLA و ABS ، پولیش و پرداخت این قطعه مشکل است و به راحتی نمی توان قطعات منفصل را به هم چسباند. در اینجا راجع به سه متریال عمده و پر کاربرد به اختصار توضیح دادیم و شما باید با توجه به نیاز مشتری متریال مورد نظر خود را انتخاب کنید .

پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی SLA

مزیت :

 • دقت ابعادی و صافی سطح خوبی دارند .
 • قطعات شفاف تولید می شود.

محدودیت ها:

 • نمی‌توان به عنوان قطعه نهایی استفاده کرد.
 • برای سفت شدن باید چند ساعت در معرض اشعه فرابنفش قرار بگیرند.
 • عدم امکان استفاده از مواد غیر رزینی برای تولید قطعه ها

در این صفحه به اختصار راجع به پرینت سه بعدی، مواد و متریال، نرم افزارهای مربوطه و نحوه عملکرد آن ها توضیح دادیم . اگر در این زمینه فعالیت می کنید قطعا نیاز به اطلاعات و مشاوره دارید . جهت مشاوره میتوانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

شرکت مهندسی کیان کَدافزار آماده ارائه خدمات با کیفیت عالی به صنایع مختلف می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *